Ma lenne 100 éves a képregények egyik legendás alakja.
Jack „King” Kirby vitathatatlanul a képregény egyik legfontosabb alakja – a legendás rajzoló, aki hatalmas hatással volt a populáris kultúrára, ma ünnepelné századik születésnapját. A jeles évforduló alkalmából röviden visszatekintünk életének és munkásságának fontosabb állomásaira, ezzel is tisztelegve a képregénytörténelem egyik legkiemelkedőbb szereplője előtt.
Jacob Kurtzberg 1917. augusztus 28-án született Manhattanben, osztrák származású zsidó család gyermekeként. A Lower East Side szegénynegyedében nem volt könnyű az élet – az anyagi gondok mellett (Jacob apja egyedüli családfenntartóként gyári munkásként kereste a kenyerét) a szomszédság sem volt épp ideális környezet felcseperedő gyerekek számára. A gondok elől a kis Jacob a képzelet világába menekült: Shakespeare-t olvasott, matinékra járt - és természetesen rajzolt. Már gyerekként saját történeteket alkotott, miközben nagy odafigyeléssel tanulmányozta a képregényeket és autodidakta módon folyamatosan képezte magát.
14 évesen beiratkozott a Pratt Intézetbe, de egy hét után abba is kellett hagynia a tanulmányait – édesapja ugyanis elvesztette állását a gyárban. Bár azt hihetnénk, hogy ez a szerencsétlen történés letörte hősünket, ő maga később így nyilatkozott: "Nem az a típusú diák voltam, akiket a Prattben kerestek. Nekik olyan emberekre volt szükségük, akik képesek egyetlen projekttel foglalkozni az idők végezetéig. Jómagam egyetlen munkán sem szeretnék örökké dolgozni – én befejezni szándékozom őket."
Ez a mondat nem is sűríthetné jobban magába Kirby lényének esszenciáját – karrierének rengeteg állomása, és a nevéhez fűződő számtalan meghatározó alkotás bizonyítja, hogy hősünk bizony nagyon is komolyan gondolta, amit mondott.
1936-tól már párkockás történeteket rajzolt – ekkor még Jack Curtiss művésznévvel - 18 éves korára pedig segédrajzolói pozícióig jutott a Popeye és a Betty Boop rajzfilmeken. A szuperhősökkel való ismerkedést a The Blue Beetle képregénnyel kezdte - mikor 21 évesen találkozott Joe Simonnal, már otthagyta a számára lélekölően monotonná váló stúdiói munkát; és mivel ebben az időszakban már ő tartotta el a családját, az új kihívások mellett a pénzre is nagy szüksége volt.
Simon le volt nyűgözve a fiatal srác tehetségétől és munkamoráljától, így boldogan ment bele a közös munkába - 1940-ben megalkották hát a Timely égisze alatt a Red Raven című kiadványt. Bár az első nyolcoldalas történetre (Mercury in the 20th Century) még nem került rá az ifjú Kurtzberg kézjegye, a következőre (Comet Pierce) már igen – ekkor használta először a Jack Kirby nevet, ahogy aztán végül megismerte a világ.
Jack Kirby és Joe Simon
1941-ben Joe Simonnal közösen megalkották Amerika Kapitányt – Jack Kirby pedig az egekbe tört. Pályafutása során több kiadónál is dolgozott; számtalan kiadvány fűződik a nevéhez, többek közt mind a Marvel, mind pedig a DC Comics oldalán. Ha az általunk ma ismert Marvel-univerzumot nézzük, a közös munkák eredményeképp olyan címeket és hősöket köszönhetünk a Királynak, mint például a Fantasztikus Négyes, az X-Men, a Bosszúállók, Hulk, Thor vagy épp a Fekete Párduc.
Bár utolsó éveiben jogi viták miatt mindkét nagy cégtől eltávolodott és inkább kisebb kiadóknak dolgozott - legyen mégis szó bármilyen történetről - azt bizton állíthatjuk, hogy Jack Kirby, a Király érdemes a koronára – öröksége értékteremtő és maradandó.
Ha tetszett a cikk és nem szeretnétek lemaradni a legfrissebb hírekről, kövessetek minket a Facebookon is!