Lépten-nyomon jól ismert arcokba botlunk a filmben.
Figyelem! Az alábbi cikk SPOILEREKET tartalmaz a Bosszúállók: Végjáték cselekményére vonatkozóan! Csakis saját felelősségre olvasd tovább!
Rangsoroltuk az év legnagyobb mozis eseményének azon meglepetésvendégeit, akik alig néhány percre tették csak tiszteletüket a filmvásznon, de ezzel is leírhatatlanul nagy örömet szereztek nekünk, rajongóknak.
(+1) Ty Simpkins
A Vasember 3-ban bemutatkozó, és azóta tinédzserré cseperedő Harley-t azért szerepeltetjük külön, mert a srácot csak Tony Stark temetésén csíphetjük el nagyon röviden, mindazonáltal a jelenléte utalhat arra, hogy a Marvelnek komoly tervei vannak vele. Talán a leendő Iron Ladet köszönthetjük a személyében?
13. Hiroyuki Sanada
Habár ez az első alkalom, hogy a harcművészetek terén is jártas japán színész tiszteletét teszi a Marvel Moziverzumban, az X-Men-rajongók már találkozhattak vele, ugyanis ő alakította Yashida Shingent, Logan egyik főbb ellenlábasát a 2013-as Farkasban. Kicsit úgy érezzük, hogy a Végjátékban elpocsékolták a színészt, mindenesetre a Roninnal vívott kardpárbaja elég emlékezetesre sikeredett. Már csak azért is, mert az összecsapás végén Sanada karaktere az MCU-hoz képest szokatlanul véres módon leli halálát.
12. Frank Grillo
Crossbones, Amerika Kapitány hírhedt ellenfele a Marvel Moziverzum egyik méltatlanul elfeledett karaktere, bár igaz, ami igaz, A tél katonájában látott remek felvezetés után sajnos elég gyorsan lenyomták szegényt a Polgárháborúban. Kár, mert Frank Grillo szuper volt a szerepben, éppen ezért nagy örömmel töltött el bennünket, hogy egy rövid időre viszontláthattuk a figurát, ráadásul a jobbkezét megformáló Callan Mulvey-val együtt. A jelenet, amelyben egy csapat Hydra-ügynök társaságában liftbe szállnak Amerika Kapitánnyal, azt hiszem, garantált "Na ne!"-pillanat lesz mindenki számára, aki szerette A tél katonáját. Apropó, velük együtt egy másik álcázott Hydrás, Jasper Sitwell (Maximiliano Hernández) is tiszteletét teszi a Végjátékban.
11. Michael Douglas
Örömmel látjuk, hogy a 74 éves Michael Douglas elkötelezettsége a Marvel Moziverzum iránt nem csupán a Hangya-filmekre terjed ki. Az Oscar-díjas színészlegenda harmadszor is vállalta, hogy retro-parókával a fején és követőpontokkal az arcán eljátssza Hank Pym fiatalabb verzióját, és ugyanazzal a laza profizmussal hozta a szerepet, mint eddig is. A vérbeli Marvel-rajongók szája mégis a Pym laborjában heverő Hangya-sisak láttán húzódhat igazán mosolyra, mely a képregénykarakter legelső fejfedőjének tökéletes mása. Kicsit sajnáljuk ugyanakkor, hogy a Hank nejét megformáló Michelle Pfeiffert csak a filmvégi temetésen lehet elcsípni egy röpke pillanatig, hiszen Janet Van Dyne már A Hangya és a Darázsban is elég kevés játékidőt kapott.
10. Natalie Portman
Nem gondoltuk volna, hogy Natalie Portman valaha visszatér a Marvelhez, hiszen, ha hihetünk a szóbeszédnek, az Oscar-díjas színésznő annak idején nem épp baráti módon vált el a stúdiótól. (Habár az eléggé félresikerült Thor: Sötét világ után meg tudjuk őt érteni.) Nos, az az igazság, hogy Portman valójában nem tért vissza, Jane Foster itteni jelenetei ugyanis a Sötét világ vágószobájából maradtak hátra. A színésznő mindesetre volt annyira jó fej, hogy megjelenjen a Végjáték vörös szőnyeges premierjén, vagyis úgy látszik, sikerült elásni a csatabárdot.
9. Robert Redford
A 82 éves színészlegenda nem tűnik olyan embernek, akit különösebben lázba tudna hozni egy Bosszúállókhoz hasonló szuperhős-csinnadratta. Alexander Pierce szerepét is leginkább az unokái kedvéért vállalta el A tél katonájában, illetve azért, mert pályafutása során nem nagyon volt lehetősége negatív figurákat alakítani. Csak ámulunk azon, hogy a Marvel ezúttal képes volt őt beszervezni egy alig egyperces szerepre. Számunkra hatalmas öröm viszontlátni Redfordot ebben a világban, főleg, mert a színész még ezt a rövid jelenetet is ugyanolyan komolyan csinálta végig, mint minden mást a hatvan évet felölelő karrierje során.
8. Tom Hiddleston
Loki népes rajongótábora az összes Marvel-filmben szerepeltetné valahogy a karaktert, de most már sajnos itt az ideje elengedni őt. A moziban legalábbis, hiszen a csínytevés istene nemsokára tovább garázdálkodik majd a Disney+ sorozatában. A Végjátékban Hiddleston mindenesetre még egyszer visszatér megszokott rutinjához a filmvásznon. Imádtuk a 2012-es Bosszúállók epikus csatájának lezajlása utáni jeleneteket, amikor is az izommunka helyét a takarítás és az adminisztráció veszi át. Megtudjuk egyúttal azt is, hogyan került Lokira az a bizonyos asgardi "szájkosár", melyet a Bosszúállók záró képsoraiban láthattunk. A szökési jelenet, melyben a karakter önmagához hűen azonnal megragadja a kínálkozó lehetőséget, szintén remekül lett kivitelezve. Hiányozni fogsz Loki, reméljük, azért még viszontlátunk a nagyvásznon is.
7. James D’Arcy
Na, erre aztán végképp nem számítottunk! A James D’Arcy által megformált Edwin Jarvis, aki az ABC Carter ügynök című rövid életű sorozatában debütált még 2015-ben, az első olyan karakter, akit a televízió képernyőjéről emeltek át a nagyvászonra. Noha a figura alig néhány másodpercre jelenik csak meg Howard Stark oldalán (fura módon nem igazán öregedett együtt a munkaadójával), ez így is hatalmas dolognak számít, és reménnyel töltheti el azokat, akik a televíziós karaktereket is látni szeretnék egy nap a Bosszúállók oldalán harcolni.
6. Hayley Atwell
Apropó Carter ügynök, Peggy saját sorozata bizony nem tartott sokáig, és egy ideje már a filmvásznon sem láthattuk őt, amit nagyon sajnálunk. A Végjátékban tett röpke feltűnése során Hayley Atwell újra emlékeztet minket rá, milyen nagyszerű karakter is volt az ő Carter ügynöke. Abszolút megértjük, hogy Steve Rogers a magánnyal teli jelen helyett inkább őhozzá tér vissza a film végén, és örül a szívünk, hogy ezúttal sor kerülhetett arra a bizonyos táncra.
5. Joe Russo
A Bosszúállók: Végjáték rendezőpárosának egyik tagja, Hitchcock és más legendás direktorok nyomdokain haladva rendszeresen belecsempészi magát a saját filmjeibe. Ezúttal Amerika Kapitány önsegítő csoportjának egyik tagját, egyben egy nyíltan meleg férfit formált meg. A rendkívül kedves gesztus az LMBTQ-közösség felé nem az egyetlen szívderítő mozzanata ennek a jelenetnek. A szemfüles rajongók a legendás képregényírót, Jim Starlint is kiszúrhatták ugyanebben a csoportban, akinek Thanos karaktere mellett a Bosszúállók: Végtelen háború, illetve a Bosszúállók: Végjáték cselekményét nagyban inspiráló Végtelen hatalom című sztorit is köszönhetjük.
4. John Slattery
Howard Stark, Tony édesapja elég sok filmben jelent már meg az évek során, sőt, a Carter ügynökben is állandó szereplő volt. Ezúttal a hetvenes években találkozunk vele, Kevin Feige így nem a fiatalabb verzióját rendszerint alakító Dominic Cooper telefonszámát kereste elő, hanem az idősebb Howardként megszokott John Slattery-ét. Tony és az apja találkozása dramaturgiailag kicsit talán túl nyilvánvaló forgatókönyvírói bravúr, de a két karakter közti párbeszéd igazán meghatóra sikeredett. Rendkívül érdekes nézni, ahogyan az időközben szülővé vált Tony tanácsokkal látja el a saját apját, akinek az életébe még nem köszöntött be az a bizonyos jövevény, vagyis Tony.
3. Tilda Swinton
A mindig nagyszerű Tilda Swinton által megformált Ősmágus az egyik legjobb dolog volt a 2016-os Doctor Strange-ben, és bár a halála, mely örökre beleégett az emlékezetünkbe, helyet érdemel a Marvel Moziverzum leggyönyörűbb jelenetei közt, sajnáljuk is valahol, hogy ilyen hamar búcsút kellett vennünk a karaktertől. Ha van olyan színész, akinek tényleg elhisszük, hogy portálokat nyit a tér-időben és ragyogó energiarúnákat rajzol a levegőbe, akkor az Swinton. Az Ősmágus és Bruce Banner rövid eszmecseréje igazán emlékezetes pontja a Bosszúállók: Végjátéknak, és külön öröm volt látni azt is, hogy a karakter az akcióból is kiveszi kicsit a részét.
2. Rene Russo
Nem gondoltuk volna, hogy a lista elejére tudjuk majd sorolni a Thor édesanyját megformáló színésznőt, de az a helyzet, hogy a Marvel olyasmit adott nekünk, amire az eddigi 21 filmben nem volt példa. Az apa-fiú kapcsolatok terén már több remekül felépített jelenetet kaptunk (Thor és Odin, Űrlord és Yondu, T’Challa és T’Chaka...), de olyan, egyszerre szívhez szóló és szórakoztató anya-fia párbeszédet, mint amilyen Frigga és Thor között zajlik le a Végjátékban, most először hallhattunk. Rene Russo alakításában az éleslátás, a bölcsesség, a törődés és a humor egyszerre van jelen, és persze Chris Hemsworth is hozzáteszi a magáét ehhez a nagyszerű dialógushoz.
1. Stan Lee
Ha cameókról van szó, senki sincs, aki versenyre kelhetne az összefüggő Marvel Univerzum szülőatyjával. A hetvenes évek divatjának megfelelő frizurát és bajuszt viselő, "Szeretkezz, ne háborúzz!" felkiáltással elrobogó Stan Lee ismét mosolyt csal az arcunkra, majd egy pillanattal később belénk hasít a szörnyű felismerés, hogy ez volt az utolsó alkalom, hogy láthattuk őt felbukkanni egy Marvel-filmben. A világ, amelyet Lee létrehozott, sokunknak segített átvészelni rosszabb időszakokat, és az ő karaktereivel együtt tapasztaltuk meg a felnőtté válás nehézségeit. Munkájával és örök optimizmusával képessé tett minket arra, hogy a való életben is mindig reménnyel telve szemléljük a dolgokat. Köszönjük Stan, a világ egy szomorúbb hely lett nélküled.
Összeállította: Szatyina Dávid